İDRAR KAÇIRMANIN SEBEPLERİ VE RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?
İdrar kaçırma nedenleri arasında en sık görülenler;
"    İlerleyen Yaş: Menopoz oluşunca, yaşın ilerlemesiyle ve östrojen hormonunun azalmasıyla leğen kemiği içindeki mesane ve rahmi yerinde tutan destek dokular zayıflamakta ve idrar kaçırma, üriner inkontinans artmaktadır.
"    Doğum: Fazla sayıda doğum, iri bebek, doğumda vakum kullanılması gibi sebepler idrar kaçıran kadınlarda sıklıkla mevcuttur.
"    Fazla kilolu olmak, Obezite: Aşırı kilolularda karın içi basınç artmakta ve idrar kaçırma daha sık olmaktadır.
"    Kalıtımsal sebepler: Bazı kadınların destek dokuları ve bağları doğumlarından itibaren zayıftır ve idrar kaçırmaya yatkındırlar.
"    Kabızlık: Ikınma destek dokuları zayıflatmaktadır.
"    Sigara: Sigara içenlerde idrar kaçırma daha sık görülmektedir.
"    Kronik hastalıklar: Astım, bronşit, diyabet, kas hastalıkları ve omurganın kaza sonucu travması risk faktörüdür.
"    Geçirilmiş rahim ameliyatı
"    Tekrarlayan idrar torbası enfeksiyonları
"    Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar
"    Fistüller
"    Gebelikte idrar kaçırma öyküsü

İDRAR TUTAMAMA TANISI NASIL KONUR?
Anamnez: İdrar kaçırmanın hangi tipte olduğunun tanısının doğru konması çok önemlidir, çünkü her tipin tedavisi değişik olmakta olup yanlış bir tanı ile gereksiz bir tedavi uygulanabilmekte olup bazen gereksiz, hiçbir faydası olmayan ameliyatlar da yapılabilmektedir. Tanıya yardımcı olan en önemli faktör iyi bir sorgulama ve anamnezdir. Genellikle iyi bir sorgulama ile kabaca hangi tip idrar kaçırma olabileceği hakkında iyi bir fikir edinilebilmektedir. İdrar kaçırmanın nasıl olduğu (gülme, öksürme, idrara yetişememe, gece idrara çıkma, cinsel aktivite ile ilgisi vb.) öğrenilip not edilmelidir. Diğer öğrenilmesi gereken kronik bir hastalığın olup olmadığı ve kullanılan sistemik hastalıklar ile ilgilidir ilaçlardır.
Muayene: Detaylı bir pelvik muayene jinekolojik tarafından yapılır ve idrar kaçırmanın gözlenmesi gerekir ise Q tip test yapılmalıdır. Pelvik muayenede ayrıca rahim sarkması (desensus), idrar torbası sarkması (sistosel), bağırsakların sarkması (rektosel, enterosel) gözlenmeli ve ne derecede oldukları hakkında fikir edinilmelidir. Eğer kadın sırtüstü pozisyonda iken idrar kaçırma gözlenmemiş ise, hasta ayakta durma pozisyonunda muayene edilmelidir. Hastaya bu pozisyonlarda öksürme ya da ıkınması söylenerek idrar kaçağı görülmeye çalışılır. Altta yatan nörolojik problemden şüphelenilir ise bir nöroloji doktoru tarafından hasta mutlaka muayene edilmelidir.
24 Saatlik İdrar Günlüğü: İdrar kaçıran kadın, özel bir forma 24 saat süresince idrar miktarını, şeklini, nasıl kaçırdığını ve bunun zamanını kaydetmelidir. Hastaya yaptığı idrar miktarını kolaylıkla ölçebilmesi için tuvalete koyabileceği özel bir ölçüm kabı sağlanmalıdır. Bu günlük doktora tedavi ve tanı için çok yardımcı olmaktadır.
İdrar Kültürü ve Postvoid Rezidü (İdrar yapımı sonrası kalan miktar): Herhangi bir test uygulanmadan önce iki ayrı kültürü alınması ve idrar yaptıktan sonra idrar torbasına sonda takılarak, mesanede kalan idrar miktarı ölçülmesi gerekmektedir. Bu kalan idrar miktarı sonda dışında, ultrasonografi ile de kolaylıkla yapılmaktadır.
Ürodinamik Tetkikler: Bir cihaz ile idrar torbası içine özel bir sonda konularak sistometri ve üretral basınç profili olarak isimlendirilen, idrar torbası ve idrar yolundaki uyarılmaya bağlı değişiklikler bir kağıt üzerine yazdırılarak idrar kaçırmanın hangi tip olduğu hakkında en doğru tanıya ulaşılmaktadır.
Transvajinal Ultrasonografi: Mesane boyu mobilitesi olarak isimlendirilen, idrar torbası ve idrar yolu arasındaki stres ile oluşan değişiklik ölçülebilmektedir.
© 2012 /  Pusula Medikal Ltd.Sti.`ne aittir   / Her hakki sakldir. / Telefon: +90 (322) 226 8817 pbx   Fax: +90 (322) 226 89 20
beats by dre cheap cheap air jordans cheap louis vuitton michael kors outlet kate spade diaper bag cheap air jordans cheap jordan shoes louis vuitton outlet nike kd vii sport blue 3s louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton uk Louis Vuitton Outlet louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton outlet louis vuitton outlet coach factory outlet retro jordans